جمعه 27 دي 1398 - 22 جمادى الأولى 1441 - 17 ژانویه 2020
 سایت های مرتبط
آمار سايت
امروز : 73
ديروز : 79
ماه : 1860
آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم (ع) شهر مرند
آشنایی با بقعه متبرکه امام زاده سید ابراهیم ابن موسی الکاظم (ع) شهر مرند

آستان متبرکه امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در شهر مرند در خیابان شریعتی، محله یالدور واقع شده که نسبتاً تازه ساخت و به شکل حسینیه ای بزرگ و مستطیل می باشد.

از اولین بنای بقعه و بانیان آن اطلاعی در دست نیست ولی آنچه مسلم است بنای پیشین بسیار محقر بوده و بنای فعلی هم پس از پیروزی انقلاب اسلامی احداث و به مرور زمان تکمیل شده است. بقعه متشکل از صحن، گنبدخانه و کفشکن است. در ورودی صحن در کوچه همجوار قرار دارد که به وسیله ی درِ دیگری در ضلع غربی با داخل بقعه ارتباط دارد.

نمای بیرونی بقعه با سنگ مرمر سفید، نماکاری شده و دارای ازاره ی سنگی ۲۰ سانتی متری است. دو گلدسته کم ارتفاع ، گنبد پیازی شکل نقره ای و سه پنجره بزرگ در نمای اصلی قابل مشاهده است و درِ ووردی بقعه نیز در نمای اصلی قرار دارد. بقعه حدود نیم متر از سطح خیابان بالاتر است و سقف نمای داخلی آن پس از اجرای ازاره با سنگ مرمر و نواری از مرمر سیاه با گچ سفید اندود شده است. لایه درونی گنبد پس از اندودکاری با گچ سفید با نقاشی و گلهای اسلیمی رنگ آمیزی شده و آیات قرآنی و روایات ائمه هدی (علیهم السلام) روی آن نقش بسته است. کف بقعه با فرش های دست بافت ماشینی و پتو مفروش شده است.

ضریح آهنی بقعه به ابعاد ۳×۲ متر و نزدیک دیوار شمالی و غربی قرار دارد. بالای ضریح با پارجه سبزرنگی که مزین به اسماء مبارک امامان معصوم (علیهم السلام) است پوشیده شده و بالای آن با گلدان هایی که دارای گل های مصنوعی است زینت داده شده است. بر روی قبر امامزاده سید ابراهیم  (علیه السلام) سنگ مرمر زیبای قرار دارد. ابعاد آن ۰/۸۰×۱/۵ متر و ارتفاع آن ۷۰ سانتی متر است. دیواره های قبر مزین به آیات الهی است و رونوشت مرقد نیز بدین قرار است:

«کُل شیء هالکٌ إلا وَجهَهُ»

مدفن السید الشریف الجلیل، السید ابراهیم بن الامام موسی بن جعفر (علیه السلام) استشهد بامر الهارون لعنه الله تعالی و دفن فی مرند فی آذربایجان رحمه الله تعالی علیه.

آستان امامزاده سید ابراهیم (علیه السلام) از بقاع مهم شهرستان مرند است. بقعه در طول سال محل تجمع و برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی است. بقعه از امکانات خوبی برخوردار است و دارای موقوفاتی مثل ۱۷ باب مغازه در خیابان دکتر شریعتی و چهار واحد آپارتمان هر کدام به مساحت ۱۲۰ متر مربع در خیابان یاد شده است.

اهالی معتقد هستند که امامزاده ابراهیم (علیه السلام) از اولاد حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است. بر درب ورودی قبراین بزرگوار نوشته اند: «ابراهیم بن موسی الکاظم (علیه السلام) با دستورهارون از عراق تا اراضی میانه آذربایجان تعقیب ودرآن بلاد دستگیر و بلافاصله با امر قبلی امیر شهید و در قریه یالدور از توابع آبادی مادوند (مرند) دفن گردید». بدون شک خفته در این مزار با ابراهیم المرتضی اشتباه گرفته شده است.

علامه نسابه ابن مهنا، از سکونت و وفات سیدابراهیم بن موسی بن جعفر بن ابراهیم المرتضی ابن امام موسی بن جعفر (علیه السلام) درمراغه سخن گفته و می نویسد: «او فرزندی داشته به نام حسن الشیخ که در مراغه سکنی داشته است. حسن نیز دارای دو فرزند به اسامی موسی و ابراهیم بوده و جملگی در مراغه سکونت داشته اند.»

بنابراین می توان معتقد بود در این مزار متبرک همین سیدابراهیم بن موسی بن جعفر بن ابراهیم بن امام موسی بن جعفر (علیه السلام) مدفون است که با سه واسطه به امام موسی کاظم (علیه السلام) نسب می رساند.

او همچون اجداد شریفش سیدی جلیل القدر، شریف، بزرگوار و متقی بود و در نسب شریفش نام پدر و جد اول او در مرحله دوم نیز تکرار شده است. به هرحال جد اعلایش ابراهیم بن موسی (علیه السلام) در سال ۲۱۰ هجری قمری در بغداد به دست مأمون عباسی به شهادت رسیده و از انجاییکه علمای انساب هر سه نسل را یکصد سال محاسبه می کنند، بنابراین سال وفات سیدابراهیم سال ۳۱۰ هجری قمری بدست می آید و معلوم می گردد که وی از واردین نیمه آخر قرن سوم به مراغه است که پس از حدود بیست سال سکونت در مراغه عاقبت وفات یافته و در این مکان دفن شده است. مزار فرزند او در یکی از روستاهای مراغه به حسن الشیخ معروف است.

نوشته شده در   سه شنبه 7 مهر 1394  ساعت  09  
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید